Naše

Historie

Pokud vás zajímá historie celého skautingu, můžete si o ní přečíst třeba tady.

Založení oddílu

Tradice našeho oddílu je velice stará záležitost. Naše historie započala v roce 1917, kdy byla zahájena činnost 35.oddílu (jak vidíte, náš oddíl zažil i Rakousko-Uhersko).

1. republika

Tento oddíl byl činný, přes celou dobu první Československé republiky, až do roku 1940. Kdy byl skauting u nás zakázán německou okupační správou a Gestapo všechny skautské oddíly tvrdě rozehnalo z letních táborů.

2. světová válka

V době pětileté okupace Němci, 35.oddíl sice neexistoval,  ale tradice přetrvávala, členové v té době působili po skupinách v povolených spolcích, v Klubu českých turistů a klubech Mladého hlasatele, ochránců přírody, sportovních oddílů.

Pražské povstání

Při Pražském povstání v květnu 1945 se členové 35.oddílu účastnili bojů kolem barikády na Balabence v Praze – Libni, kde byl smrtelně raněn člen oddílu Jaroslav Rada-Kanár, který zranění podlehl v nemocnici na Bulovce 8.5.1945.

Třetí republika

Lidově demokratické poválečné zřízení v Československé republice začalo plně podporovat další rozvoj skautingu a tak svojí činnost obnovuje i 35.oddíl, který zahájil činnost okamžitě po osvobození a ukončení Pražského povstání., v nové vzniklém 35.středisku „Racek“, v Praze VIII-Libni. V tomto skautském středisku Junáka v roce 1946 vzniká z 35. oddílu a vlčat 305. junácký oddíl „Soví“.

1948

V roce 1948, po komunistickém převratu byl skauting opět zakázán, nedemokratická totalitní komunistická ideologie skauting považovala za nepřijatelný. Místo skautských oddílů byly vytvořeny Pionýrské oddíly, řízené Komunistickou stranou.

1948-1968

Tvrdá represe v padesátých letech neumožňovala žádnou skautskou činnost, takže Junák jako organizace zanikla a toto trvalo až do roku 1968.

Pražské jaro

Spolu s Pražským jarem, reformním úsilím části Komunistické strany, přichází i obnovení činnosti Junáka. Opět je obnoveno 35.střediska, tentokráte „Jaroslava Rady“, ve Strašnicích, Praha 10 a v něm, mimo jiné oddíly, obnovena činnost 305.junáckého oddílu „Sovího oddílu“ a 305.smečky vlčat.

1969

Činnost Junáka a našeho střediska se svými oddíly byla dva roky po okupaci vojsk Varšavské smlouvy, v roce 1970 zastavena. Junák byl zakázán a jeho členové nuceni vstoupit do Pionýrské organizace.

Normalizace

V takovéto organizaci ale Soví oddíl nehodlal pokračovat. Jednou z možností bylo, jak oddíl udržet dále při životě, najít jinou organizaci, než Pionýrskou.

Naskytla se možnost vstupu našeho členstva do TJ Stadionu Žižkov, kam se okamžitě přesunul a zaregistroval celý Soví oddíl.

Revoluční rok 1989

Sametová revoluce v listopadu 1989 přinesla spolu s obnovou demokracie i znovuzrození skautingu. Derviš , vůdce Sovího oddílu s oldskauty a přidruženými vedoucími, zakládá 77.středisko ROD SOVY, pod kterým mimo jiné oddíly působí také Soví oddíl a smečka vlčat, však pod novým přiděleným číslem 301, pod kterým pokračujeme dodnes, v současné době jako 301.oddíl skautů se smečkou vlčat.

Vůdce Páda

Derviš předává 1995 na LT  vůdcovský pařátek Pádovi.

Vůdce Kama

Páda předává na 2005 LT  Imbar Nel Umbar  u vesnice Budákov vůdcovský pařátek Kamovi.

Vůdce Křeček

Kama předává na 2007 LT Fort Pendelton u vesnice Budákov vůdcovský pařátek Křečkovi.

Vůdci Mat a Modrák

Křeček předává 2011 na společném LT  El Momo s oddílem Origami vůdcovský pařátek Matovi s Modrákem

Čmelák vůdcem

Modrák s Matem předávají 2014 na LT RFC nedaleko vesničky Úterý vůdcovský pařátek Čmelákovi.

Nové vedení

Čmelák na LT Tíchý Yantar 2019 předává vůdcovský pařátek Jarovi se Šmoulou, Sochou a celým zbytkem současného sovího vedení.